Seo Yapayım derken spam Çıkarmayın ? Gdr Seo Arama Motoru Uzmanı
Seo Yapayım derken spam Çıkarmayın ? Şefik Özdemir

 R10.net Bildiğiniz üzere Türkiyenin en büyük webmaster forumu genelde orada itunit nickiyle dolanırım bende eğer bildiğim bir şey olursa elimden geldiğince paylaşırım ama son zamanlarda malesef küstah acemiler artınca aman bana ne yaa dediğim çok oldu.

 

Ara Ara elimden geldiğince sizinle buradan bir şeyler paylaşmaya gayret gösteriyorum. bu gün R10 da Ahmet Öncel Kardeşimizin çok faydalı bir yazısına denk geldim bende bütün tecrübelerimle yazdıklarının bir çoğuna katılıyorum ve çok faydalı bir içerik oldu kanaatindeyim. Onun için hiç ellemeden direk sizinle paylaşmak istiyorum.

 

Değerli arkadaşlar, yenisafak, hurriyet, mynet veya haberler gibi istatistikleri üst seviye olan sitelerden tanıtım yazısı almak son derece etkili olacaktır diye bir durum yok. Bu tarz çalışmalara başlamadan önce ilk olarak neye ihtiyacınız olduğunu iyi tespit etmeniz gerekiyor. 

Örnek veriyorum ; yeni açılmış bir siteniz var ise bu tarz üst seviye sitelerden tanıtım yazısı almak yerine fiyatları çok daha makul ancak, istatistikleri bir hayli iyi olan sitelerden tanıtım yazısı almak çok daha etkili olur.

Peki neden böyle bir yol izlenmeli?

Backlink ve seo konusunda alt yapısı olmayan bir siteye son derece üst seviye istatistiklere sahip sitelerden yazı almak mantıksızdır. Yine aynı şekilde istatistikleri iyi seviyede olan sitelerden tanıtım yazıları alınarak sağlam bir backlink alt yapısı oluşturulabilir ve sayısal olarak daha fazla siteden tanıtım yazısı alabileceğiniz için sitenizin çok daha fazla alt sayfasını besleyebilirsiniz.

Belirli bir süre bu çalışmalar devam ettikten sonra, siteniz Google'da istediğiniz konuma gelince bahsedilen ulusal sitelerden tanıtım yazısı alınabilir. Buradaki amaç ise ; üst sıralardaki rekabetin çok daha fazla olması ve ulusal sitelerin bu noktada doping etkisi yapabilecek güçte olması.

Peki bahsettiğimiz bu istatiksel noktalar nelerdir?

* Tanıtım yazısı alınacak sitenin özgünlük durumunun kontrol edilerek spam riskine bakılması,

* Tanıtım yazısı alınacak sitenin backlink çıkış sayısına bakılması,

* Tanıtım yazısı alınacak sitenin backlink verdiği sitelerin kontrolü illegal sitelere link veren bir siteyse uzak durulması,

* Tanıtım yazısı alınacak sitenin Alexa değerlerinin kontrolü,

* Tanıtım yazısı alınacak sitenin index değerlerinin kontrolü,

* Tanıtım yazısı alınacak sitenin DA - PA değerlerinin kontrolü

* Tanıtım yazısı alınacak sitenin MOZ Rank değerlerinin kontrolü

* Tanıtım yazısı alınacak sitenin Trust Flow değerlerinin kontrolü

* Tanıtım yazısı alınacak sitenin Class ip adresi kontrolü mümkünse statik ip adresinde bir site olması,

* Tanıtım yazısı alınacak sitenin İçerik kontrolü kategorilerinin eş değer olarak güncellenip güncellenmediği, yazının uygun kategoriden yayına girmesi ve dofollow link verilmesi,

* Tanıtım yazısı alınacak sitenin total backlink sayısı,

* Tanıtım yazısı alınacak sitenin lokasyonu ve site yaşı.

Tanıtım yazısı alınacağınız sitenin istatiksel olarak yukarıdaki değerlerini kontrol etmeniz yeterlidir. 

Peki çalışma işleyişi nasıl olmalı?

Tanıtım yazısı alacağınız siteleri belirledikten sonra, bu sitelerde yayın için makalelerinizi hazırlamalısınız. Her siteye ayrı özgün makale kullanmanız gerekir. Makalelerde mutlaka alt sayfalara backlink vererek backlik çeşitliğini oluşturmalısınız. Artık eskisi keyword kelimelere link basma olayı bitti diyebiliriz. Tabii ki tam olarak bitmedi ancak, uygulanış şekli değişti

Peki linklemeler nasıl yapılmalı ?

Örneğin 30 siteden tanıtım yazısı alacaksınız ve 6 tane keyword kelimeniz var. Bu 6 kelime içerisinde de en önemlisi ilk 2 kelime diyelim. Böyle bir durumda istatistikleri en iyi olan 10 siteye keyword olarak bu kelimelere linkleme yapabilirsiniz. Diğer 20 siteye de kalan 4 kelimeyi linkleyebilirsiniz.

- Diğer linklemelerin nasıl verileceği hususunda ise örnek veriyorum dijital reklam keyword kelimesi için alttaki varyasyonları kullanabilirsiniz ;

1. Varyasyon ; Firmamızın dijital reklam hizmetlerini incelemek için ; siteadi.com/dijital-reklam sayfasını ziyaret edebilirsiniz. ( Bu cümlede dijital reklam kelimesi bold yapılmalı ) Bunun amacı ise Google'a biz bu kelimede link verdiğimiz bu sayfayı önemsiyoruz demek.

2. Varyasyon ; Dijital reklam hizmetlerimiz hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayınız. ( Buraya tıklayınız ) kelimesini linklemek.

3. Varyasyon ; İnternet ortamında dijital reklam vermek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. ( Bu sayfayı ) kelimesini linklemek.

Her 3 varyasyonda da siteadi.com/dijital-reklam şeklinde linkleme yapılmalı.

Peki her şey hazır, yazıların yayınları nasıl olmalı?

Yazıları belirlenen sitelerde zamana bölerek yayına almak gerekiyor. Bu sayede doğal bir kurgu oluşuyor.

Peki sadece tanıtım yazısı çalışmaları yeterli mi?

Her ne kadar SEO çalışmalarının en önemli ayağı tanıtım yazısı çalışmaları olsa da, tek başına kesinlikle yeterli değildir. Tanıtım yazısı çalışmalarını destekleyici işlemlerde yapılmalıdır.

Peki nedir bu işlemler?

- Çalışmalara başlamadan önce site içi SEO optimizasyonunun yapılması ve sitenin SEO konusunda yeterli düzeye ulaşması,

- Çalışmalar başladıktan sonra, sitenize özgün içerik girilmesi, içeriklerin kategorilere eşik olarak eklenmesi ve SEO kriterlerine uygun olması,

- Forumlara, Türkçe dizin sitelerine, paravan bloglara ve sosyal medya sitelerine özgün ve SEO uyumlu içerikler gönderilerek backlink alınması. Bu sayede hem backlink çeşitliliği sağlanması hemde dofollow - nofollow dengesinin sağlanması.

ÖNEMLİ NOT : Kısacası her şeyden önce sitesine çalışma yaptıracak kişinin bilinçli olması yada bilgi edinerek çalışma yaptırması gerekiyor. Öyle şu paketi alacağım bana şu sitelerden yazı verin, daha sonrada ben bunları yaptırdım faydasını gördüm / görmedim demeyle olmuyor 

Yukarıdaki paylaştığımız işlemler uygulandıktan sonra başarısız olmak neredeyse imkansız. Bizimle çalışarak başarılı olan binlerce kurumsal firma ve bireysel müşterimiz bulunuyor. Bu işi tabii ki sizde yapabilirsiniz sitelerle tek tek görüşerek ancak, arkadaşlar yaptığımız iş dışarıdan göründüğü gibi öyle kolay bir iş değil. Tüm sitelerin bütçeleri ayrı, yayın formatları ayrı, sorunları ayrı, ödemeleri ayrı, zamanlama olayı ayrı, mail atarsınız gününde yayınlanmaz yayınlanır link gönderilmez, yazıyı silmeye kalkar uğraştırır vs vs vs. Biz ajans olarak 10 personelle çalışmamıza rağmen bu işle zor başa çıkıyoruz gerisini siz düşünün 

Dikkat edilecek diğer hususlar ?

Buraya kadar tüm işlemler aktardığımız şekilde yapıldı peki dikkat edilecek diğer hususlar var mıdır, varsa nelerdir ?

Webmaster tools, ahrefs yada moz gibi kaynaklardan backlink analizlerinin yapılması, gelen illegal linkler varsa red edilmesi, backlink yüzdeleri yüksek olan linkler varsa red edilmesi. Bunlar dışında ise çalıştığınız firmanın güvenilir ve işini iyi yapan bir firma olması. Tabii ki yukarıda bahsettiğim konular çeşitli analiz platformları üzerinden tespit edilebilir ancak, sitenizin backlinkleri zarar gördüken sonra telafi edilse bile eski haline gelmesi kolay olmuyor. 

Saygı ve sevgilerimle Öncel Ajans / Ahmet ÖNCEL

Etiketler

PAINTING

Yorumlar

Yorum Yap

Ad Soyad

Web Site

Yorumunuz