Web Site Trafiği Gdr Seo Arama Motoru Uzmanı
Web Site Trafiği Şefik Özdemir

Site trafiği o anda web sitenizde kullanılmakta olan veri transferlerinin hepsidir. Bir başka anlamda ise bant genişliği (Bandwidth) olarak da adlandırılmaktadır. Mesela; Şahsınıza ait olan web sitenizden herhangi bir indirme işleminin yapılması, bir resim ya da yazının gösterilmesi ile ziyaretçilerin sayfanızı ziyaret etmesi gibi işlemlerin hepsi bant genişliğinizden harcamanız anlamına gelmektedir.

Sayfa trafiğinin oluşturulma sebebi web sitelerinin sunucuları zorlamaması veya sunucular için daha rahat bir erişim kazandırması için düşünülmüş bir transfer sınırlamamasıdır.  Aylık veya günlük belirli bir oranda ziyaretçi sağlamanız web sitenize sabit bir trafik akışı yaratmanız anlamına gelmektedir. Bir web sitesi aylık sınırı aştığı anda, web sitesi kurallar gereği ulaşılmaz hale gelir.  Bu tür sorunları yaşamamamız için, web site trafikne göre sitenizi dizayn edip ziyaretçi stratejilerini buna göre değiştirmelisiniz. Eğer bir arama motorundan ya da birden fazla arama motorundan hit almak ve arama sonuçlarında web sitenizi üstlerde görmek istiyorsanız web site trafiğinizi sağlamalısınız. Bunun yanı sıra hosting (barınma) firmanız ile de iletişime geçmeniz gereklidir.

Web site trafiğinin en yoğun olduğu sektörlerden bir tanesi ise E-Ticaret sektörüdür. Diğer yerlere nazaran buralar da adını duymanız daha da artacaktır. E-Ticaret sitelerinde daha çok aktivite olduğu ve veri giriş çıkışlarının daha çok olduğundan dolayı, hem ziyaret oranı bakımından hem de veri bakımından diğer web sitelerine göre daha da yoğun olmaktadır. Mesela sitenizi 500 kişi ziyaret etmekte ve ana sayfadaki resim ve kullanılan kodların indirilme oranı 100 KB. Burada 500 kişi için sadece ana sayfanıza 50.000 KB’lık bir trafik meydana gelecektir. Bu ziyaretçileriniz ise sayfanızda dolaştığı zaman kullanılan site trafik miktarını daha da arttıracaktır. Mesela sitenize giren 500 kişi yaklaşık olarak 100 sayfa dolaştığında yapmış olduğunuz normal trafikten 100 kat daha artış gösterecektir.

Web site trafiğinin ücretlendirilmesi ise “kullandığınız kadar ödeyin” mantığında olmaktadır. Daha açık bir şekilde açıklamak gerekirse yıllık ya da aylık olarak hiçbir şey için ödeme yapmazsınız. Harcadığınız her 1 GB trafik için en fazla 2.5 TL ödersiniz. Bununla beraber eğer sistemi çok yoğun kullanan bir siteniz var ise ödeyeceğiniz birim GB ücreti düşecektir. Örneğin;

Günlük 250 MB’a 3 TL
Günlük 500 MB’a 2 TL
Günlük 1 GB’a 1.5 TL
Günlük 2 GB’a 1.25 TL

 

Gibi ücretlendirmeler ile de anlık ödemelere dahildir.

Etiketler

PAINTING

Yorumlar

Yorum Yap

Ad Soyad

Web Site

Yorumunuz